Wracasz na rynek pracy po krótszej lub dłuższej nieobecności i nie wiesz , jak odpowiednio wyjaśnić lukę w CV na rozmowie kwalifikacyjnej? Obawiasz się, że przerwa w zatrudnieniu negatywnie wpłynie na ocenę Twojej kandydatury przez rekrutera? Przeczytaj ten poradnik i sprawdź, czy rzeczywiście masz się czego obawiać!

Nie kłam w CV

Z punktu widzenia rekrutera zatrudnienie kandydata z lukami w CV, który w przeszłości często zmieniał pracodawców, to spore ryzyko. W końcu poszukiwanie nowych pracowników oraz ich wdrażanie w obowiązki jest dla firmy dużym kosztem. Dlatego też ciągłość pracy zawsze będzie pozytywnie odbierana przez rekruterów. Osoba, która nie miała zbyt długich przerw w zatrudnieniu sprawia wrażenie cenionego specjalisty, świadomie budującego swoją karierę.

Jednak nie ulega wątpliwości, że próby zatuszowania luk w CV poprzez stosowanie nieprawdziwych informacji to najgorsze, co możesz zrobić. Dociekliwy rekruter z łatwością odkryje oszustwo, a Twoje szanse na zdobycie zatrudnienia zostaną zaprzepaszczone.

Co zatem odpowiedzieć, gdy specjalista działu HR zapyta Cię o powód nieobecności na rynku pracy? Możesz lukę w CV wykorzystać jako argument przemawiający za Twoją kandydaturą. Oto jak to zrobić.

Przerwa w zatrudnieniu – jak ją uzasadnić?

Urlop wychowawczy, problemy rodzinne, choroba, podróże, trudna sytuacja na rynku pracy – jest wiele powodów, dla których w Twoim życiorysie zawodowym mogą pojawić się „przestoje”. Osoba, z którą będziesz odbywał rozmowę kwalifikacyjną sama jest pracownikiem i na pewno zrozumie, że w życiu przeżywamy różne etapy i często sprawy prywatne muszą wziąć górę nad zawodowymi. Twoim zadaniem podczas rekrutacji jest opisać przyczynę przerwy w zatrudnieniu w taki sposób, aby rekruter nie miał wątpliwości, że jesteś gotowy podjąć się nowej pracy.

Urlop wychowawczy

Urlop macierzyński czy wychowawczy jest czymś całkowicie zrozumiałym i nie wymaga szczegółowego komentarza. Warto jednak, korzystając z odpowiednich argumentów, pokazać tę sytuację w kontekście rozwoju osobistego. Przykład:

 

Byłam na urlopie wychowawczym, by zaopiekować się córką. Obecnie moje dziecko chodzi do żłobka, a ja nie mogę się doczekać powrotu do zawodowych obowiązków. Powiem więcej, ta mała rewolucja, jaka wiąże się z pojawieniem na świcie dziecka sprawiła, że teraz jestem o wiele lepiej zorganizowana i efektywniej wykorzystuję każdą chwilę.

 

Długi okres poszukiwania pracy

Skomplikowana sytuacja w danej branży, kryzys ekonomiczny lub wysokie wymagania kandydata względem nowego stanowiska pracy mogą być powodem dłuższej przerwy w zatrudnieniu. Nie zawsze możliwe jest podjęcie nowej pracy zaraz po rozwiązaniu umowy z poprzednim pracodawcą. Z całą pewnością rekruter jest tego świadomy. Dlatego jeżeli luka w Twoim CV ma właśnie takie podłoże, powiedz o niej wprost, a następnie opisz, jak wykorzystałeś ten czas: wymień kursy lub szkolenia, w których brałeś udział lub jak rozwinąłeś swoje zainteresowania.

Podróże a przerwa w zatrudnieniu

Chwilowa rezygnacja z kariery na rzecz rozwijania swojej pasji czy podróżowania to coraz popularniejszy trend wśród pracowników korporacji. Odpowiedź na pytanie o tego rodzaju „białą plamę” w CV ze strony rekrutera może być świetnym pretekstem do zaprezentowania siebie jako osoby odważnej, konsekwentnie dążącej do celu, mającej zdolności organizacyjne. Mówiąc o podróżach wspomnij, jakiego języka obcego udało Ci się nauczyć i jak poradziłeś sobie z nieprzewidzianymi trudnościami. Operuj na konkretach, które można odnieść również do życia zawodowego.

Sprawy osobiste

W przypadku, gdy przerwa w zatrudnieniu wynika z komplikacji zdrowotnych lub rodzinnych, nie musisz dzielić się szczegółami. W odpowiedzi na pytanie rekrutera skup się na aktywnościach, które podejmowałeś, aby nadal się rozwijać i zgłębiać wiedzę branżową.

Przerwa w zatrudnieniu – podsumowanie

Pomimo ogólnego przekonania, że luki w CV będą przemawiać na niekorzyść kandydata, nie posługuj się nieprawdziwymi informacjami, aby je zatuszować. Kiedy specjalista działu HR zapyta Cię o przyczyny nieobecności na rynku pracy powiedz prawdę, a następnie opisz, czego się dzięki takiemu doświadczeniu nauczyłeś.

Zobacz także

Jak możemy Ci pomóc?

Chcesz dowiedzieć się więcej?
Skontaktuj się z nami

Zapytania ofertowe:

kontakt@saleshr.pl

Telefon dla pracodawców:

+48 737 176 317

Napisz do nas

Pełna treść zgody.
Wyrażam dobrowolną zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez PRIORITY SALE ul. Kazimierza Odnowiciela 14, 31-481 Kraków NIP: 7342730461 (Administrator danych), w celu marketingu bezpośredniego dotyczącego własnych usług i produktów. Obowiązek informacyjny zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO) z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016): informacje o przetwarzaniu przez nas danych, jak również o prawach osób, których dane dotyczą znajdują się w naszej Polityce Prywatności.