Miniony rok upłynął pod znakiem pandemii, która odcisnęła piętno we wszystkich dziedzinach naszego życia: od sposobu funkcjonowania w pracy i w relacjach prywatnych, przez działanie całych zbiorowości, po zmiany w gospodarce. Wiele organizacji niemal z dnia na dzień zmuszonych było przetransformować sposób funkcjonowania i zarządzania. Niektóre branże pogrążyły się w kryzysie, inne – zyskały szansę na szybki rozwój. W tym artykule analizujemy, jak owe skutki wpłynęły na rynek pracy i co zmieni się w obszarze HR w najbliższym czasie. Oto wytypowane przez nas trendy HR na 2021 rok.

1. Wirtualny proces rekrutacji

W ubiegłych miesiącach duża część komunikacji z pracownikami oraz rekrutacji przeniosła się do świata on-line. Zapewne spora grupa rekruterów utrzyma formę zdalnych rozmów kwalifikacyjnych po zakończeniu pandemii. Być może staną się one dla nich nowym standardem. Wszak reżim sanitarny był katalizatorem zauważalnej już wcześniej tendencji do przenoszenia części etapów rekrutacji w rzeczywistość wirtualną – jako sposób zaoszczędzenia czasu przez obie zaangażowane strony.

2. Trendy HR 2021: rozwój i podnoszenie kwalifikacji pracowników

Przyspieszone tempo digitalizacji firm, zmiany gospodarcze są powodem dużych zmian na rynku pracy. Z jednej strony, wiele miejsc pracy zostaje zastąpiona robotami lub botami. Z drugiej – pracodawcy coraz mocniej odczuwają niedobór pracowników z kwalifikacjami umożliwiającymi realizację współczesnych wyzwań (np. specjaliści IT). Dlatego też konieczne będzie wprowadzenie przez organizacje programów szkoleniowych opartych o reskilling i upskilling pracowników. Jeżeli firma chce utrzymać swoją konkurencyjność i pozyskać nowe talenty, musi zapewnić im przyjazne środowisko do rozwoju umiejętności i kompetencji, wspierające kreatywność oraz innowacyjność. W dłuższej perspektywie taka strategia pozwala zmniejszyć koszty rekrutacji, rotację pracowników oraz zapewnia ciągły dopływ osób do działów IT, zapewniających bezpieczeństwo realizacji projektów.

3. Uregulowanie pracy zdalnej

Z powodu pandemii wiele firm zmuszonych było przejść w tryb pracy zdalnej niemal z dnia na dzień. I choć ten rodzaj współpracy ma sporo mankamentów, to nie ma wątpliwości, że home office zostanie z nami na dłużej. Dlatego dużym wyzwaniem w 2021 roku będzie uregulowanie przepisów tak, aby zabezpieczały obie strony. Chodzi m.in. o kwestię partycypowania pracodawców w kosztach mediów, warunki oddelegowania pracowników na home office), zapewniając jednocześnie pewną elastyczność.

4. AI i VR

Opisując trendy HR 2021 nie sposób nie wspomnieć o błyskawicznie rozwijających się technologiach, które m.in. w dużym stopniu zwiększają efektywność procesów rekrutacji czy onboardingu. Mowa tu o sztucznej inteligencji (AI), machine learning (ML) i wirtualnej rzeczywistości (VR). AI już teraz wpływa na procesy rekrutacji, umożliwiając m.in. lepszą selekcję idealnych kandydatów. Ta technologia w najbliższym czasie znacznie się upowszechni. Zdalny onboarding czy szkolenia to z kolei obszary, w których VR będzie pełnić niebagatelną rolę, czyniąc dane procesy znacznie efektywniejszymi.

5. Rynek DOBREGO pracownika

W ostatnich latach mogliśmy obserwować, że kandydaci, zwłaszcza ci wysoko wykwalifikowani, dyktowali warunki na rynku pracy. Pracodawcy konkurowali o talenty, średnie zarobki szły w górę, a pracownicy chętnie zmieniali miejsce zatrudnienia w poszukiwaniu lepszej płacy. Ta tendencja, z uwagi na pandemię i zmniejszone poczucie bezpieczeństwa, zostanie zahamowana. Jednak nie oznacza to powrotu „rynku pracodawcy”. Bezrobocie w Polsce utrzymuje się na stabilnym poziomie, a pensje choć wolniej, nadal rosną. W obecnej sytuacji, pełnej obaw i niepewności, pracownicy odkładają decyzję o zmianie pracy na „lepsze czasy”, co może stanowić pewne wyzwanie dla rekruterów. Osoby z wysokimi kompetencjami nadal będą mogły liczyć na wiele atrakcyjnych ofert.

6. Rosnące znaczenie Candidate Experience – trendy HR 2021

Zwiększone ryzyko związane ze zmianą pracy oznacza, że rola candidate experience będzie w nowym roku jeszcze większa. Kandydaci będą potrzebować usystematyzowanej wiedzy na temat nowego pracodawcy, warunków zatrudnienia i wartości, którymi kieruje się organizacja. Te informacje oraz poczucie wzajemnego zaufania zbudowane w procesie rekrutacji, pomogą rozwiać wątpliwości i podjąć ryzyko zmiany.

Trendy HR na 2021 – podsumowanie

Doświadczenia minionego roku pokazują, że warto przygotować się na sytuacje kryzysowe szukając innowacyjnych rozwiązań. Sytuacja niepewności, choć bolesna, może pomóc nam wykształcić nowe kompetencje i przyspieszyć rozwój organizacji.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować:

Badanie candidate experience krok po kroku
4 sposoby na przyspieszenie procesu rekrutacji oraz selekcji

Zobacz także

Jak możemy Ci pomóc?

Chcesz dowiedzieć się więcej?
Skontaktuj się z nami

Zapytania ofertowe:

kontakt@saleshr.pl

Telefon dla pracodawców:

+48 737 176 317

Napisz do nas

Pełna treść zgody.
Wyrażam dobrowolną zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez PRIORITY SALE ul. Kazimierza Odnowiciela 14, 31-481 Kraków NIP: 7342730461 (Administrator danych), w celu marketingu bezpośredniego dotyczącego własnych usług i produktów. Obowiązek informacyjny zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO) z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016): informacje o przetwarzaniu przez nas danych, jak również o prawach osób, których dane dotyczą znajdują się w naszej Polityce Prywatności.