„Odezwiemy się do pana/pani bez względu na wynik rekrutacji” słysząc to zapewnienie trochę się uspokajasz i postanawiasz cierpliwie czekać na feedback. Jednak po kilku dniach zaczynasz się niepokoić i chcesz jak najszybciej dowiedzieć się, na czym stoisz. Czy kontakt z rekruterem to dobry pomysł? W tym poradniku opisujemy, jak zapytać o wynik rekrutacji oraz podajemy przykład wiadomości mailowej.

Czy wypada pytać o wynik rekrutacji?

Nie ma nic złego w tym, że chcesz uzyskać feedback po rozmowie o pracę i pytanie o jej wynik nie będzie faux pas. Jeżeli masz wrażenie, że wypadłeś dobrze, a Twoja kandydatura zainteresowała potencjalnego pracodawcę, możesz o sobie przypomnieć i w grzeczny sposób poprosić o informację zwrotną. Jednak zanim to zrobisz, warto zaraz po spotkaniu wysłać do rekrutera maila z podziękowaniem za rozmowę – w ten sposób dasz się lepiej zapamiętać i zyskasz sposób na ponowne zaprezentowanie się w pozytywnym świetle.


Może Cię zainteresować:

Podziękowanie za rozmowę kwalifikacyjną – wzór e-maila do rekrutera

Ile czasu czekać na wynik rozmowy kwalifikacyjnej?

Rekrutacja pracowników jest złożonym procesem, który najczęściej angażuje wielu pracowników na różnych szczeblach. W dodatku, procesy decyzyjne w dużych firmach toczą się wolniej. Może się też zdarzyć, że rekrutacja została chwilowo zawieszona ze względu na nowe, nieprzewidziane okoliczności. Jak widzisz, powodów, dla których nie uzyskałeś jeszcze odpowiedzi może być wiele i niekoniecznie będą one związane z Twoją kandydaturą.

Zazwyczaj na zakończenie rozmowy kwalifikacyjnej rekruter podaje przybliżony termin rozstrzygnięcia danego etapu naborów. W dobrym tonie będzie wysłanie maila z zapytaniem o feedback dopiero po kilku dniach lub tygodniu od wyznaczonej daty.

Istnieje jednak jeden uzasadniony przypadek, w którym możesz skontaktować się z potencjalnym pracodawcą wcześniej. Jeżeli w między czasie otrzymałeś ofertę pracy w innej firmie i wahasz się, która posada będzie dla Ciebie bardziej korzystna. Zadzwoń lub napisz do rekrutera, przedstawiając swoją sytuację. Być może w ten sposób przyśpieszysz proces decyzyjny i szybciej uzyskasz informację zwrotną.

Wzór wiadomości e-mail z pytaniem o wynik rekrutacji

Jeśli nie wiesz, jak zapytać o wynik rekrutacji w nienachalny sposób, poniżej zamieściliśmy wzór wiadomości e-mail. Niech będzie on dla Ciebie inspiracją i pomocą w skonstruowaniu własnej treści.

Szanowna Pani / Szanowny Panie,
brałam / brałem udział w rozmowie kwalifikacyjnej na stanowisko w Pani / Pana firmie. Piszę, aby ponownie potwierdzić moje zainteresowanie ofertą pracy, a także zapytać, czy podęli już Państwo decyzję, z którym z kandydatów podejmą współpracę.
Jeżeli proces rekrutacyjny nie został jeszcze rozstrzygnięty, będę wdzięczna/y za informację, kiedy mogę spodziewać się odpowiedzi.

Z poważaniem,

Jak zapytać o wynik rekrutacji? Tego NIE rób!

  • Nie wytykaj spóźnienia w odpowiedzi – nieudzielenie informacji zwrotnej w terminie może wynikać z wielu czynników, niezależnych od samego rekrutera. Lepiej zachować dyplomatyczny ton wiadomości.
  • Nie okazuj frustracji lub rozżalenia – długie wyczekiwanie na wynik rekrutacji, zwłaszcza, gdy pali Ci się grunt pod nogami, to sytuacja wysoce niekomfortowa. Uczucie zdenerwowania czy frustracji będą naturalną reakcją. Jednak nie warto ujawniać ich w wiadomości do rekrutera. W kontakcie z przedstawicielem firmy bądź profesjonalny.
  • Nie dyskutuj z niekorzystnym wynikiem – jeżeli trafi do Ciebie informacja o negatywnym wyniku rekrutacji, nie podważaj jej i nie wypytuj, w czym wybrany kandydat był od Ciebie lepszy. Tłumaczenie się, że w dniu rozmowy byłeś/byłaś w gorszej formie również będzie w złym tonie. Przyjmij odpowiedź z pokorą i wyciągnij z tego lekcję na przyszłość. W grzeczny sposób poproś o informację zwrotną, która pozwoli Ci lepiej zaprezentować się podczas przyszłych spotkań kwalifikacyjnych.

Podsumowanie

Jak zapytać o wynik rekrutacji? Najważniejsze jest zachowanie profesjonalizmu i stonowanie emocji. W wiadomości do rekrutera warto również poprosić o ocenę swojej kandydatury – zapytaj o to, co mogłabyś/mógłbyś  zrobić lepiej. Te informacje wyposażą Cię w wiedzę, która pomoże Ci się rozwinąć, bez względu na to, czy otrzymasz daną ofertę pracy, czy nie.

Zobacz także

Jak możemy Ci pomóc?

Chcesz dowiedzieć się więcej?
Skontaktuj się z nami

Zapytania ofertowe:

kontakt@saleshr.pl

Telefon dla pracodawców:

+48 737 176 317

Napisz do nas

Pełna treść zgody.
Wyrażam dobrowolną zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez PRIORITY SALE ul. Kazimierza Odnowiciela 14, 31-481 Kraków NIP: 7342730461 (Administrator danych), w celu marketingu bezpośredniego dotyczącego własnych usług i produktów. Obowiązek informacyjny zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO) z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016): informacje o przetwarzaniu przez nas danych, jak również o prawach osób, których dane dotyczą znajdują się w naszej Polityce Prywatności.