Zostałeś zaproszony na rozmowę o pracę? Wielkie gratulacje! Odniosłeś już duży sukces – Twoje CV zwróciło uwagę rekrutera i przekonało go do Twojej kandydatury. Teraz przed Tobą ważne zadanie – rozmowa kwalifikacyjna, czyli przedstawienie swojej osoby w jak najlepszym świetle podczas spotkania na żywo. W tym artykule znajdziesz kilka wskazówek, jak przygotować się do rozmowy kwalifikacyjnej. Dzięki nim masz szansę zabłysnąć i zdobyć wymarzoną pracę.

Przygotuj swoją historię

„Opowiedz nam o sobie” – z dużym prawdopodobieństwem właśnie taką prośbą rozpocznie się rozmowa kwalifikacyjna. Pamiętaj, że podczas spotkania możesz mierzyć się z dużą tremą, dlatego wcześniej przygotuj sobie odpowiedź na tak zadane pytanie. Stwórz zrozumiałą i zwięzłą opowieść, która udowodni, że posiadasz umiejętności oraz wiedzę potrzebną do pracy na danym stanowisku. Przedstaw zakres obowiązków z poprzednich miejsc pracy, przykłady działań. Co istotne – zastanów się, jak Twoje doświadczenie przełoży się na oczekiwania firmy zawarte w ogłoszeniu, na które aplikowałeś.

Opowiedz o tym, w jaki sposób radziłeś sobie z wyzwaniami i jakie wnioski wyciągnąłeś. Jeżeli dopiero rozpoczynasz ścieżkę zawodową, powołaj się na doświadczenia z życia.

Na przykład:

  • „W trakcie studiów na kierunku… nauczyłem się…, co mógłbym wykorzystać w pracy…”
  • „Podczas odbywania praktyk studenckich/wolontariatu nauczyłem się…”
  • „Jestem osobą…, dzięki czemu dobrze radzę sobie z…”.

Poszukaj informacji o firmie

Oprócz pytań, rekruter może poprosić Cię o rozwiązanie case study, czyli studium przypadku. Jest to zadanie oparte na realnym problemie, z którym mógłbyś mieć do czynienia jako pracownik firmy. Przykładowo, osoba kandydująca na stanowisko obsługi klienta, może zostać poproszona o opisanie, jak poradziłaby sobie w rozmowie z niezadowolonym kontrahentem.

Trudno przygotować się na ten etap rozmowy, gdyż nie da się przewidzieć, na czym polegać będzie case study. Jednak posiadając informacje, w jaki sposób działa firma, do której aplikujesz, w jakie projekty się angażuje, kim są jej klienci, zadania rekrutacyjne nie powinny stanowić dla Ciebie problemu. Informacje o firmie znajdziesz na stronie www – zaskocz na rozmowie rekrutera udowadniając, że wiesz więcej niż to, co opisane w ogłoszeniu.

Rozmowa kwalifikacyjna – pytania od kandydata

Potraktuj rozmowę rekrutacyjną jak spotkanie biznesowe, które ma przynieść korzyści obu stronom. To czas, w którym nie tylko możesz się wykazać podczas autoprezentacji, ale również rozsądzić czy odnajdziesz się w danej kulturze organizacyjnej. Nie bój się więc zadawać pytań, a najlepiej przygotuj je sobie wcześniej. Oto przykłady:

  • „Jaka byłaby idealna osoba na tym stanowisku?”
  • „W jaki sposób będą mierzone efekty pracy zatrudnionej osoby?”
  • „Czy mogę dostarczyć Panu/Pani jakieś dodatkowe informacje, które pozwolą Państwu podjąć decyzję w sprawie rekrutacji?”

Zaplanuj dotarcie na rozmowę

Zbyt późna pobudka w wyniku zepsutego budzika, awaria kranu, nieoczekiwanie długi korek…wiele może się zdarzyć w tym ważnym dniu. Choć prawdopodobieństwo wystąpienia takich przykrych niespodzianek nie jest duże, warto zniwelować potencjalne zagrożenia. Dzień przed spotkaniem przetestuj trasę do siedziby firmy, znajdź budynek, w którym odbędzie się rozmowa kwalifikacyjna i zmierz czas dojazdu. Nie zrobisz dobrego wrażenia na rekruterach, jeśli się spóźnisz.

Myśl pozytywnie

Na rozmowie wypadniesz najlepiej, gdy będziesz sobą. Zamiast poświęcać uwagę technikom autoprezentacji, pomyśl raczej o swoich mocnych stronach, talentach i sukcesach. Skup się na najlepszym możliwym scenariuszu spotkania rekrutacyjnego – dzięki temu skutecznie pokonasz tremę. Potraktuj rozmowę kwalifikacyjną jak okazję do poznania innych ludzi i sprawdzenia się w nowej sytuacji. Ufaj, że wszystko ułoży się po Twojej myśli ?

Rozmowa kwalifikacyjna trwa średnio 40 minut – sporo czasu, by pokazać się od najlepszej strony. Dobre wrażenie wywierane podczas spotkania rekrutacyjnego to wynik wcześniejszego przygotowania i pozytywnego nastawienia. Wykorzystanie opisanych rad na pewno pozwoli Ci zabłysnąć i zwiększyć szanse na zdobycie pracy marzeń.

Pamiętaj o uśmiechu – potrafi otworzyć wiele drzwi ?

Zobacz także

Jak możemy Ci pomóc?

Chcesz dowiedzieć się więcej?
Skontaktuj się z nami

Zapytania ofertowe:

kontakt@saleshr.pl

Telefon dla pracodawców:

+48 737 176 317

Napisz do nas

Pełna treść zgody.
Wyrażam dobrowolną zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez PRIORITY SALE ul. Kazimierza Odnowiciela 14, 31-481 Kraków NIP: 7342730461 (Administrator danych), w celu marketingu bezpośredniego dotyczącego własnych usług i produktów. Obowiązek informacyjny zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO) z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016): informacje o przetwarzaniu przez nas danych, jak również o prawach osób, których dane dotyczą znajdują się w naszej Polityce Prywatności.