Kluczowym czynnikiem rozwoju organizacji jest utalentowana kadra menadżerska. Jednak pozyskanie lidera, który swą charyzmą i kompetencjami pociągnie za sobą ludzi i zbuduje przewagę firmy na rynku nie jest zadaniem prostym. Na czym polega skuteczna rekrutacja menadżerów? Jakie pytania zadać kandydatom, by mieć pewność, że sprawdzą się na danym stanowisku?
Od czego zacząć rekrutację lidera?
1. Zanim rozpoczniesz planowanie procesu rekrutacji, uważnie przyjrzyj się członkom swojej załogi. Bardzo możliwe, że wśród pracowników znajdziesz nieformalnego lidera, którego osobowość, doświadczenie oraz umiejętności pozwalają na przejęcie odpowiedzialności za większy obszar i poprowadzenie zespołu.
2. Jeśli mimo wszystko zdecydujesz się na rekrutację zewnętrzną, przeanalizuj możliwość zlecenia projektu wyspecjalizowanej agencji doradztwa personalnego. Współpracując z taką firmą zyskasz możliwość dotarcia do najlepszych pracowników na rynku, gwarancję dostarczenia wysokiej jakości kandydatur oraz szybki czas realizacji projektu.
Dowiedz się więcej: Jak wybrać firmę rekrutacyjną, by potem nie żałować?
3. Być może napotykasz pewne bariery, które uniemożliwiają Ci skorzystanie z pomocy firmy rekrutacyjnej. W takiej sytuacji rekrutację menadżera rozpocznij od zidentyfikowania, jakich kompetencji i osobowości brakuje w Twojej firmie i czym powinni wyróżniać się kandydaci na dane stanowisko.
Cechy dobrego menadżera
Wymagania względem kandydatów będą się różnić w zależności od tego, jakie projekty prowadzone są w danej firmie i jaka panuje w niej kultura organizacyjna. Jednak istnieje zbiór uniwersalnych umiejętności, które każdy lider powinien posiadać. Oto one:
• Motywowanie
Skuteczny menadżer umie mądrze czerpać z naturalnych talentów swoich pracowników oraz budować zaangażowanie zespołu. Dzięki temu załoga jest otwarta na zmiany, działa sprawnie i nieustannie się rozwija.
• Myślenie strategiczne
Prawdziwy lider nie skupia się na samej pracy, lecz na jej rezultatach. Myśli perspektywicznie, ma odwagę obierać ścieżkę niekoniecznie bezpieczną i najbardziej oczywistą, ale za to taką, która stworzy nowe możliwości i zbuduje przewagę
• Delegowanie
To jedna z najważniejszych cech dobrego menadżera. Wysoki poziom tej kompetencji u lidera przekłada się na wysoką skuteczność zespołu, oszczędność czasu i rozwój pracowników. Delegowanie nie polega jedynie na rozdziale obowiązków. Ważny jest tu sposób przydzielania zadań, zakresu odpowiedzialności oraz umiejętna kontrola.
• Sprawna komunikacja
Skuteczny kierownik dba o sprawny przepływ informacji w zespole, dzieli się wiedzą, danymi i informacjami. Często zadaje pytania swoim podwładnym, uważnie słucha ich wypowiedzi, nastrojów i emocji. Kreuje przestrzeń dla twórczej wymiany myśli.
Przykładowe pytania na rozmowę kwalifikacyjną na stanowisko menadżera
Najlepszym sposobem, by poznać sposób pracy i umiejętności kandydata na rozmowie kwalifikacyjnej są zadania typu case study oraz pytania behawioralne, sytuacyjne.
Oto przykłady, które możesz wykorzystać podczas rekrutacji menadżera:
- Dostrzega Pan/Pani, że zaangażowanie pracownika jest na niższym poziomie niż oczekiwane. Jakie działania Pan/Pani podejmował/a w takiej sytuacji w przeszłości? Jaki był ich wynik?
- Proszę opisać zdarzenie, gdy musiał/a Pan/Pani podjąć szybką decyzję. Czego ona dotyczyła? Jak się zakończyła cała sytuacja? Czy teraz postąpiłby/postąpiłaby Pan/Pani podobnie? Dlaczego?
- Proszę opowiedzieć o sytuacji, w której musiał/a Pan/i udzielić negatywnej informacji zwrotnej swojemu podwładnemu. Jaka była przyczyna? Jak przebiegła rozmowa? Czy pracownik zgłaszał obiekcje? Jak sobie Pan/i z nimi poradził/a?
- Jak monitoruje Pan/i postęp prac w swoim zespole? Jak Pan/i reaguje, gdy podwładny nie realizuje celów? Proszę podać przykład podobnej sytuacji z przeszłości.
Podsumowanie
Jeśli chcesz uzyskać przewagę konkurencyjną na rynku, zdecydowanie nie wystarczy realizacja raz przyjętej strategii. Potrzebujesz w swojej firmie liderów, którzy nie tylko są w stanie zaadoptować się do zmian dyktowanych przez rynek, ale sami te zmiany napędzają i potrafią pociągnąć za sobą innych ludzi. Rekrutacja menadżerów jest zatem jednym z najważniejszych procesów w firmie. Zadanie to możesz powierzyć wyspecjalizowanej agencji bądź zrealizować samodzielnie, uwzględniając profil idealnego kandydata.
Artykuły, które mogą Cię zainteresować:
Jak zaplanować skuteczny proces rekrutacyjny?
Dobre praktyki w rekrutacji – o czym warto pamiętać?
Udostępnij