Prawnicza ścieżka kariery uważana jest za jedną z najbardziej wymagających, zarówno jeśli chodzi o studia, jak i pracę w zawodzie. Czy wysiłek włożony w rozwój kariery prawniczej jest opłacalny? Ile zarabia prawnik w Polsce? Sprawdź aktualne informacje dotyczące zawodów prawniczych.

Czym zajmuje się prawnik?

Prawnikiem nazywamy osobę, która ukończyła studia prawnicze. Uzyskanie tytułu magistra prawa jest pierwszym krokiem w karierze zawodowej. Kolejny to ukończenie wybranej aplikacji i zdanie egzaminu zawodowego, upoważniającego do pracy w zawodzie, w tym do prowadzenia własnej kancelarii prawnej.

Warto wspomnieć, że mianem prawnika potocznie określa się przedstawicieli wszystkich zawodów prawniczych, między innymi radcę prawnego, adwokata, prokuratora, czy notariusza.

Ile zarabia prawnik? Średnie wynagrodzenie na wybranych stanowiskach

Zawód prawnika jest dobrze płatny, ale i wymagający. Co więcej, dostęp do wysokich zarobków mają osoby, które mają już pewne doświadczenie w zawodzie. Nie jest tajemnicą, że początkujący prawnicy odbywają bezpłatne lub niskopłatne praktyki w kancelariach. Na szczęście trudne początki otwierają drogę do stabilnej pracy z dobrym wynagrodzeniem.

Ile zarabia prawnik na miesiąc?

Zarobki prawników w 2023 roku wynoszą średnio 7290 zł brutto, przy czym najlepiej opłacani prawnicy zarabiają powyżej 9500 zł brutto, a najsłabiej wynagradzani poniżej 5740 zł. Ile zarabia prawnik netto? Średnia miesięcznych zarobków netto prawnika wynosi 5347 zł.

Na najwyższe zarobki mogą liczyć doświadczeni prawnicy zatrudnieni w sektorze prywatnym. Dobre perspektywy daje również własna kancelaria prawnicza lub praca w renomowanej, dużej kancelarii należącej do kogoś innego.

Ile zarabia prawnik w korporacji?

Korporacje oferują wyższe zarobki prawnikom, jednak trudno oszacować średnią zarobków w tym przypadku. Z bieżących raportów wynika, że prawnicy biznesowi zarabiają od 8000 do 12000 zł brutto. Prawnicy na stanowiskach kierowniczych i dyrektorskich mogą liczyć na znacznie wyższe wynagrodzenie, sięgające 20000 zł w przypadku kierownika działu prawnego i 40000 zł w przypadku dyrektora.

Ile zarabia radca prawny w urzędzie miasta?

Radca prawny może liczyć na dobre zarobki, ale ich wysokość różni się w zależności od miejsca zatrudnienia. Ile zarabia radca prawny w urzędzie? Średnie wynagrodzenie dla radcy prawnego w 2023 roku wynosi od 8000 do 15000 zł brutto.

Ile zarabia radca prawny w ministerstwie?

Wynagrodzenie dla radcy prawnego zatrudnionego w ministerstwie jest stosunkowo niskie, biorąc pod uwagę zarobki radców prawnych w urzędach, czy oferty dostępne w sektorze prywatnym. Średnie wynagrodzenie wynosi w tym przypadku 4100 zł brutto.

Od czego zależy wysokość wynagrodzenia prawnika?

Odpowiedź na pytanie o miesięczne zarobki prawnika nie jest prosta. Rozbieżność wynagrodzeń na stanowiskach prawniczych jest bardzo duża. W związku z tym, od czego zależy, ile zarabia prawnik?

●     Wykształcenia. Prawnicy w trakcie aplikacji zarabiają mało. Po zdaniu egzaminu zawodowego można liczyć na znacznie lepsze wynagrodzenie.

●     Doświadczenia. Staż pracy i zdobyte doświadczenie to najważniejsze czynniki w karierze prawniczej. Wraz ze wzrostem doświadczenia zawodowego rosną także zarobki.

●     Miejsca zatrudnienia. Duża kancelaria prawnicza, renomowana firma, urząd miasta, a może ministerstwo? Zarobki prawników w sektorze publicznym i prywatnym bardzo się różnią.

Jak zostać prawnikiem?

Tytuł magistra prawa można uzyskać po 5 latach studiów, a aplikacja prawnicza trwa przeważnie 3 lata. Warunkiem dostania się na wybraną aplikację jest zdanie egzaminu wstępnego i wniesienie stosownej opłaty. Ostatnim krokiem jest zdanie egzaminu zawodowego, po którym prawnik może rozpocząć budowanie własnej kariery.

Zobacz także

Jak możemy Ci pomóc?

Chcesz dowiedzieć się więcej?
Skontaktuj się z nami

Zapytania ofertowe:

kontakt@saleshr.pl

Telefon dla pracodawców:

+48 737 176 317

Napisz do nas

Pełna treść zgody.
Wyrażam dobrowolną zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez PRIORITY SALE ul. Kazimierza Odnowiciela 14, 31-481 Kraków NIP: 7342730461 (Administrator danych), w celu marketingu bezpośredniego dotyczącego własnych usług i produktów. Obowiązek informacyjny zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO) z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016): informacje o przetwarzaniu przez nas danych, jak również o prawach osób, których dane dotyczą znajdują się w naszej Polityce Prywatności.