Coraz częściej pracodawcy proponują nowo zatrudnionym różne formy współpracy: umowę o pracę lub kontrakt B2B. Jeśli właśnie stoisz przed takim wyborem, zastanawiasz się, które rozwiązanie będzie dla Ciebie korzystniejsze, ten artykuł jest dla Ciebie. Omawiamy w nim najważniejsze zalety i wady poszczególnych umów tak, abyś mogła/mógł podjąć właściwą decyzję. Zobacz nasze porównanie B2B i UoP.

B2B czy UoP? Plusy i minusy samozatrudnienia

Umowa B2B

Kontrakt B2B (business to business) to sposób rozliczania się z pracodawcą zakładający, że pracownik posiada własną działalność. Rozwiązanie to zyskuje dużą popularność, ponieważ z jednej strony pozwala obniżyć wydatki firmie, która zleca pracę, z drugiej – w wielu przypadkach – podnieść zarobki pracownika.

Zatrudniony na kontrakcie pracownik pod koniec każdego miesiąca wystawia swojemu zleceniodawcy fakturę na kwotę netto plus VAT, z której następnie musi odprowadzić obowiązkowe składki oraz podatek dochodowy. Samozatrudniony zobowiązany jest również do prowadzenia księgowości. Jednak, z uwagi na często zmieniające się przepisy i duży stopień ich skomplikowania, to zadanie najlepiej jest zlecić księgowemu lub księgowej (co generuje dodatkowy koszt).

Zalety umowy B2B

#1 Możliwość wyboru podatku liniowego
Podczas gdy wszyscy pracownicy zatrudnieni na umowę o pracę płacą podatek progresywny, samozatrudnieni mogą wybrać inną opcję – podatek liniowy. Oznacza to, że ich dochód, bez względu na wysokość, będzie opodatkowany składką 19%. Jest to rozwiązanie korzystne dla osób, które mogą ciezyć się ponadprzeciętnymi zarobkami – około 100 000 zł rocznie.

#2 Wyższe zarobki.
Kontrakt B2B pozwala nam zachować większą część dochodu, jeśli skorzystamy z możliwości przejścia na podatek liniowy, a także umożliwia bardziej elastyczne negocjacje warunków pracy z pracodawcą. Kwota, która stanowiła dla zleceniodawcy koszt zatrudnienia pracownika na etat, może teraz trafić do kieszenie zatrudnionego, w ramach umowy B2B.

#3 Elastyczność
Podczas gdy umowa o pracę jasno określa czas i miejsce świadczenia pracy, umowa B2B umożliwia o wiele większą elastyczność w tym zakresie. Oczywiście pracodawca może stawiać pewne wymagania związane np. z dyspozycyjnością pracownika w określonych godzinach, jednak znacznie łatwiej wynegocjować dogodne dla siebie rozwiązanie.

Ponadto, kontrakt B2B nie wyklucza podjęcia współpracy z innymi podmiotami. Jeśli samozatrudniony uzna, że ma czas i siły na dodatkową pracę, może podjąć się kolejnych zleceń na rzecz innych firm. Pracownik zatrudniony na umowę o pracę nie ma tej elastyczności.

#4 Możliwość wliczenia niektórych wydatków w koszty
Część wydatków, które ponosi przedsiębiorca, może zostać „wrzucona w koszty”, dzięku czemy obniżeniu ulegnie podatek dochodowy. Będą to wszystkie wydatki na towary lub usłui, które zostały dokonane na cele związane z działalnością firmy (np. samochód służbowy, Internet, telefon itp.).

Wady samozatrudnienia

#1 Brak przywilejów pracowniczych
Prowadząc własną działalność tracimy ochronę, jaką daje nam Kodeks Pracy i ponosimy pełną odpowiedzialność za niedopilnowanie swoich interesów. Nie możemy liczyć na płatny urlop, możliwość skorzystania z L4 czy urlopu macierzyńskiego. Dodatkowo, rozwiązanie umowy B2B może nastąpić z dnia na dzień.

#2 Formalności
Jak wspomnieliśmy we wcześniejszym akapicie, zatrudniony na B2B ma obowiązek samodzielnego odprowadzania składek, podatku dochodowego oraz prowadzenia księgowości.

UoP czy B2B? Umowa o pracę wady i zalety

Praca na etat to wciąż najbardziej pożądana forma zatrudnienia. Stabilność, jaką gwarantuje owo rozwiązanie, cenią nie tylko sami pracownicy, ale i instytucje, np. banki (to szczególnie istotne, gdy chcemy się starać o kredyt).

Najważniejsze plusy umowy o pracę to:

  • płatny urlop i chorobowe,
  • odpowiedzialność leżąca po stronie pracodawcy,
  • składki ZUS i rozliczenia podatku po stronie pracodawcy,
  • jasno określone reguły współpracy, okres wypowiedzenia.

Do wad UoP można zaliczyć:

  • brak elastyczności czasu pracy,
  • sposób rozwiązania umowy (aby rozwiązać umowę, pracownik musi dopełnić szeregu wymogów formalnych, a w dodatku swoją decyzję uzasadnić),
  • pełna zależność służbowa,
  • niższe zarobki.

Podsumowanie: B2B UoP porównanie

Podejmując decyzję o formie zatrudnienia warto rozważyć wszystkie „za” i przeciw”. Najważniejszym czynnikiem, który może zaważyć na wyniku, jest sam dochód. Skorzystaj z narzędzi, które pozwolą Ci obliczyć swoje zarobki w zależności od umowy (np. przelicznik B2B na UoP). Następnie rozważ, na ile przywileje pracownicze, jak płatne L4 czy urlop macierzyński/tacierzyński, są dla Ciebie priorytetem. Jeśli zamiast tego, chciałbyś/chiałabyś sprawdzić się w roli przedsiębiorcy, mieć wolną rękę, by sporadycznie podejmować się dodatkowych zleceń, kontrakt B2B może okazać się lepszym rozwiązaniem. Z kolei w przypadku, gdy w swoim życiu potrebujesz stabilizacji (np. zakładasz właśnie rodzinę, chcesz wziąć kredyt na mieszkanie), przemyśl możliwość podpisania umowy o pracę.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować:

Umowa zlecenie a umowa o pracę – cechy, różnice i korzyści
O co mogą pytać na rozmowie kwalifikacyjnej?

Zobacz także

Jak możemy Ci pomóc?

Chcesz dowiedzieć się więcej?
Skontaktuj się z nami

Zapytania ofertowe:

kontakt@saleshr.pl

Telefon dla pracodawców:

+48 737 176 317

Napisz do nas

Pełna treść zgody.
Wyrażam dobrowolną zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez PRIORITY SALE ul. Kazimierza Odnowiciela 14, 31-481 Kraków NIP: 7342730461 (Administrator danych), w celu marketingu bezpośredniego dotyczącego własnych usług i produktów. Obowiązek informacyjny zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO) z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016): informacje o przetwarzaniu przez nas danych, jak również o prawach osób, których dane dotyczą znajdują się w naszej Polityce Prywatności.