Perspektywa awansu to dla wielu osób dodatkowa motywacja do pracy. Wyższa pensja, ciekawsze obowiązki i nowe możliwości rozwoju zachęcają pracowników do podnoszenia kwalifikacji. Dowiedz się, co możesz zrobić, by zwiększyć swoje szanse na awans i czego unikać podczas rozwijania własnej kariery zawodowej.

Jak pracować, by awansować? Postaw na rozwój

Podstawą do uzyskania awansu w każdej branży jest uzyskanie odpowiednich kompetencji. Jeśli mierzysz wysoko, pamiętaj o nauce i poszerzaniu kwalifikacji. Kierunek rozwoju wskazuje firma — podążaj tą ścieżką, a jednocześnie dbaj o jakość swojej pracy i utrzymuj dobre relacje ze współpracownikami.

 • Śledź trendy branżowe i bierz udział w szkoleniach, webinarach i kursach, dzięki którym zwiększysz swoje kwalifikacje.
 • Angażuj się w swoje obowiązki, pracuj rozsądnie i efektywnie — przejmuj inicjatywę, wykaż się samodzielnością i troską o rozwój firmy.
 • Nie pracuj za trzech. Nadgorliwość w pracy może oddalić Cię od awansu, zwłaszcza gdy na Twoje miejsce trzeba będzie zatrudnić dwie lub trzy osoby.
 • Przejmij inicjatywę. W wielu przypadkach pracownik musi sam zainicjować rozmowę o awansie. Wybierz odpowiedni moment i działaj!

Trzeba mieć na uwadze, że każda firma ma własne wymagania związane ze wspinaniem się po szczeblach kariery. Bywa tak, że szanse na awans są uzależnione od stażu pracy. Awans w perspektywie kilku lat może się wydawać odległy, ale dobrze wykorzystany czas na rozwój z pewnością zaprocentuje.

Co zwiększy Twoje szanse na awans w pracy?

Niektórzy mówią, że mamy w życiu to, na co zasłużyliśmy. Trudno powiedzieć, jak jest naprawdę, ale w środowisku pracy lepiej sprawdza się przekonanie, że mamy to, po co odważyliśmy się sięgnąć. Pamiętaj, że w każdej firmie znajdzie się przynajmniej jedna osoba, która również będzie starała się o awans.

W zabieganiu o lepsze warunki zatrudnienia pomocne będzie wyobrażenie sobie tego, do czego dążysz. Zastanów się, jakie cechy i zachowania powinna mieć osoba, która sprawdzi się na Twoim wymarzonym stanowisku, a następnie skup się na rozwijaniu tych obszarów, które pomogą Ci stać się najlepszym kandydatem do objęcia nowych obowiązków. Przykładowo, w staraniu się o awans na kierownicze stanowisko liczy się nie tylko wiedza i doświadczenie, ale też umiejętność pracy w zespole.

 • Bądź samodzielny. Pokaż szefostwu, że umiesz rozwiązywać problemy i potrafisz świetnie organizować sobie pracę.
 • Nie walcz ze współpracownikami. Zdrowa rywalizacja w pracy jest wskazana, ale nie należy tego mylić z wrogą postawą, nieuczciwością i brakiem współpracy z innymi.
 • Stosuj metodę małych kroków. Awans w pracy to nie nagroda za jeden krótki wyścig, a konsekwencja dobrej i rzetelnej pracy wykonywanej każdego dnia.

Cechy, które pomogą Ci awansować

Do awansu w pracy przybliżają konkretne cechy osobowości, takie jak rzetelność, sumienność, łatwość w nawiązywaniu kontaktów, czy umiejętność pracy w zespole. Nie martw się, jeśli z natury nie jesteś ekstrawertykiem, nie bój się również popełniać błędów. Praca nad sobą połączona ze zdobywaniem kwalifikacji zawodowych to klucz do sukcesu i skuteczny sposób na awans w pracy. Jakie cechy warto zatem rozwijać, starając się o awans?

 • Pewność siebie. Dobry pracownik zna swoją wartość i nie boi się polegać na swoich umiejętnościach. Jeśli chcesz awansować, rozwijaj swój potencjał i dostrzegaj swoje osiągnięcia.
 • Otwartość na nowe doświadczenia. Rozwój zawodowy zawsze wiąże się ze zmianami. Musisz być na tyle elastyczny, by nowe obowiązki i wyzwania Cię nie przytłoczyły.
 • Odpowiedzialność. Twoja praca powinna być dowodem, że można na Tobie polegać i jesteś osobą godną zaufania, zwłaszcza jeśli chodzi o realizowanie istotnych dla firmy zadań.
 • Komunikatywność. Osoba komunikatywna umie współpracować z innymi i dobrze rozumie swoje obowiązki.

Rozwój w życiu zawodowym nigdy nie pójdzie na marne, dlatego warto się starać, nawet jeśli awans w pracy wydaje się odległy. Należy przy tym zachować równowagę i pamiętać, że konsekwencją nadmiernych starań i pracy ponad własne siły zazwyczaj jest wypalenie zawodowe, a nie upragniony awans.

Zobacz także

Jak możemy Ci pomóc?

Chcesz dowiedzieć się więcej?
Skontaktuj się z nami

Zapytania ofertowe:

kontakt@saleshr.pl

Telefon dla pracodawców:

+48 737 176 317

Napisz do nas

Pełna treść zgody.
Wyrażam dobrowolną zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez PRIORITY SALE ul. Kazimierza Odnowiciela 14, 31-481 Kraków NIP: 7342730461 (Administrator danych), w celu marketingu bezpośredniego dotyczącego własnych usług i produktów. Obowiązek informacyjny zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO) z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016): informacje o przetwarzaniu przez nas danych, jak również o prawach osób, których dane dotyczą znajdują się w naszej Polityce Prywatności.