Spotkanie z rekruterem to najważniejszy etap ubiegania się o pracę. Lepszej szansy na zaprezentowanie swoich kompetencji, doświadczenia i osobowości nie będzie. Warto więc odpowiednio przygotować się do rozmowy, by ewentualna trema lub niewłaściwe zachowanie nie zaprzepaściło szansy na rozwój kariery. Dzięki temu poradnikowi unikniesz najczęstszych błędów na rozmowie kwalifikacyjnej.

Błędy na rozmowie o pracę

Spóźnienie

Przybycie na spotkanie kwalifikacyjne z opóźnieniem mocno obniży Twoje szanse na dostanie pracy. Wszak każdy pracodawca oczekuje, że pracownicy będą zaangażowani, dobrze zorganizowani i obowiązkowi, a spóźnienie przeczy tym wymaganiom. Dlatego dzień przed rozmową kwalifikacyjną zaplanuj trasę do siedziby firmy, zmierz czas dojazdu, a w wyznaczonym dniu wyrusz na spotkanie wcześniej. Jeżeli zostałeś zaproszony na interview w trybie online, sprawdź wcześniej działanie mikrofonu i kamerki, upewnij się, że umiesz obsłużyć komunikator.

Nieodpowiedni strój

Niewątpliwie dla rekrutera najistotniejsze są doświadczenie i umiejętności kandydata. Jednak strój także może wiele o nim zdradzić. Zwróć zatem uwagę, czy ubranie, które wybrałeś na rozmowę kwalifikacyjną jest schludne i formalne. Wizerunek będzie miał tym większe znaczenie, jeśli rekrutacja dotyczyć będzie stanowiska związanego z bezpośrednią obsługą klienta.

Brak elementarnej wiedzy o firmie

Do najczęstszych błędów na rozmowie kwalifikacyjnej należy brak przygotowania kandydata. Pracodawca oczekuje, że osoba ubiegająca się o pracę będzie wiedziała, czym firma się zajmuje, jakie projekty prowadzi, kim są jej klienci. Te informacje mogą okazać się również niezbędne do rozwiązania case study. Chodzi tu o zadanie oparte na realnym problemie, z którym mógłbyś mieć do czynienia jako pracownik przedsiębiorstwa.

Brak pytań do rekrutera

Postawienie odpowiednich pytań pozwoli Ci nie tylko rozsądzić, czy praca w danej firmie będzie dla Ciebie odpowiednia, ale też pomoże zaprezentować się jako osoba zaangażowana w spotkanie. Jakie pytania zadać na rozmowie o pracę?

  • Czy może Pani/Pan opisać idealną osobę na tym stanowisku?
  • Czy mogę przekazać jakieś dodatkowe informacje, które pomogą Pani/Panu podjąć decyzję w sprawie rekrutacji?
  • Jak wygląda proces ewaluacji zawodowej w Państwa firmie?

To tylko kilka przykładów. W dniu poprzedzającym spotkanie przygotuj sobie listę pytań do potencjalnego pracodawcy i postaraj się je zapamiętać. Wcześniejsze przygotowanie pomoże Ci pokonać tremę i poruszyć te kwestie podczas interview.

Krytyka byłego pracodawcy – najczęstsze błędy na rozmowie kwalifikacyjnej

Wytykanie błędów, wyrażanie negatywnych opinii o przełożonym lub współpracownikach z poprzedniego miejsca pracy nie jest dobrym posunięciem. Możesz zostać odebrany jako osoba roszczeniowa, niedyskretna, nielojalna. Tymczasem każdy pracodawca chce widzieć w swoich szeregach pracowników, którzy umieją dostrzegać pozytywne strony różnych sytuacji, komunikują się w sposób odpowiedzialny, potrafią dokonywać obiektywnych ocen. Jeżeli zostaniesz skonfrontowany z trudnym pytaniem, wypowiedz się z rozwagą i bez emocji.

Poruszenie kwestii urlopu

Do czasu, gdy temat czasu wolnego od pracy nie pojawi się podczas rozmowy, nie podejmuj go pierwszy. Poczekaj, aż rekruter sam go zainicjuje. W przeciwnym razie dasz do zrozumienia, że bardziej interesuje Cię odpoczynek niż możliwość podjęcia nowej pracy.

Podsumowanie

Zaproszenie na spotkanie rekrutacyjne jest już sporym sukcesem. Twoje CV zostało zauważone spośród setek innych aplikacji, a potencjalny pracodawca zdecydował się poświęcić czas, by lepiej Cię poznać. Aby nie zaprzepaścić szansy na pozyskanie zatrudnienia w nowej firmie, warto wcześniej zgromadzić informacje o przedsiębiorstwie, zaplanować dojazd na spotkanie, przygotować odpowiedni strój. Pomocna może okazać się lista pytań do rekrutera. Przemyśl również odpowiedzi na najczęściej pojawiające się pytania na rozmowie kwalifikacyjnej. Im lepiej przećwiczysz je przed spotkaniem, tym pewniej będziesz się czuć w trakcie rozmowy.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować:

Przerwa w zatrudnieniu – jak o niej mówić na rozmowie o pracę?
O co pytać rekrutera na rozmowie o pracę?

I jeszcze bonus: infografika o tym , jak zabłysnąć na rozmowie i zostać dobrze zapamiętanym:

Zobacz także

Jak możemy Ci pomóc?

Chcesz dowiedzieć się więcej?
Skontaktuj się z nami

Zapytania ofertowe:

kontakt@saleshr.pl

Telefon dla pracodawców:

+48 737 176 317

Napisz do nas

Pełna treść zgody.
Wyrażam dobrowolną zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez PRIORITY SALE ul. Kazimierza Odnowiciela 14, 31-481 Kraków NIP: 7342730461 (Administrator danych), w celu marketingu bezpośredniego dotyczącego własnych usług i produktów. Obowiązek informacyjny zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO) z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016): informacje o przetwarzaniu przez nas danych, jak również o prawach osób, których dane dotyczą znajdują się w naszej Polityce Prywatności.