Zawód spawacza jest w Polsce niezwykle intratnym zajęciem ze względu na deficyt osób wykwalifikowanych do pracy na tym stanowisku. Sprawdź, ile zarabia spawacz, jakie są jego obowiązki i jak można starać się o pracę w zawodzie.

Czym zajmuje się spawacz?

Spawacze w Polsce i za granicą mogą liczyć na dobre zarobki, ponieważ są niezbędni w wielu sektorach przemysłu. Do obowiązków spawacza należy scalanie elementów wykonanych z różnego rodzaju materiałów, głównie metali.

Spawacze pracują w różnych branżach, takich jak przemysł metalurgiczny, budownictwo, przemysł stoczniowy, motoryzacyjny czy lotniczy, wykonując różnorodne prace, od prostych napraw po skomplikowane konstrukcje metalowe. Jako że ich praca wymaga precyzji, umiejętności technicznych i zdolności manualnych, dobry spawacz jest bardzo ceniony na rynku pracy.

Od czego zależy wysokość zarobków spawacza?

Wysokość wynagrodzenia spawacza jest zależna od jego doświadczenia, umiejętności, rynku pracy, umowy i firmy, w której jest zatrudniony, jednak głównym czynnikiem wpływającym na zarobki spawaczy są metody spawania.

  • Metoda MMA (Manual Metal Arc) — powszechna metoda stosowana w budownictwie, za którą można otrzymać o 6000 zł miesięcznego wynagrodzenia.
  • Metoda MIG (Metal Inert Gas) — podstawowa metoda obróbki metali, za którą spawacze mogą otrzymywać do 7000 zł netto miesięcznie.
  • Metoda TIG (Tungsten Inert Gas) — rodzaj precyzyjnego spawania związanego głównie z cienkimi materiałami. Wynagrodzenie w tym przypadku może wynosić do 9000 zł netto na miesiąc.
  • Metoda laserowa — zaawansowana i wymagająca dużej precyzji, co wiąże się z wyższymi zarobkami sięgającymi nawet do 15000 zł.

Zarobki spawacza w Polsce 2024

Spawacze w Polsce mogą liczyć na wyższe zarobki w porównaniu z pracownikami wielu innych zawodów z sektora produkcyjno-usługowego. Średnie wynagrodzenie spawacza w Polsce wynosi od 4200 do 7000 zł netto.

Zarobki spawacza za granicą 2024

Oferty pracy dla spawaczy za granicą są jeszcze atrakcyjniejsze od ofert dostępnych w Polsce, jednak warto wziąć pod uwagę także koszty życia, które w wielu europejskich krajach są wyższe niż w kraju. Przykładowo spawacze w Szwajcarii zarabiają około 25000 zł netto miesięcznie, ale koszty utrzymania także są w tym kraju bardzo wysokie.

Na dobre warunki mogą liczyć spawacze w Niemczech, gdzie średnie zarobki sięgają 5000 euro brutto miesięcznie. Dodatkowo pracownicy mogą liczyć na dodatkowe benefity w postaci zakwaterowania, prywatnej opieki medycznej czy bezpłatnego transportu do pracy. Podobne oferty, chociaż z nieco niższym wynagrodzeniem, można spotkać także w Holandii.

Jak zostać spawaczem?

Praca na stanowisku spawacza jest trudna, zarówno pod względem fizycznym, jak i psychicznym. Dobry spawacz wykazuje się cierpliwością, dokładnością, wytrzymałością i samodzielnością, a do tego musi cieszyć się nienaganną kondycją. Spawacze spędzają wiele godzin w jednej pozycji, co może negatywnie wpływać na ich zdrowie. Konsekwencją pracy w zawodzie bardzo często są problemy z kręgosłupem i wzrokiem. Z drugiej strony jest to stabilny i dobrze płatny zawód.

Jeśli chcesz zostać spawaczem, nie musisz posiadać wyższego wykształcenia. Warunkiem pracy w zawodzie jest pełnoletność, ukończona szkoła podstawowa oraz ukończony kurs spawacza i książeczka spawacza. Przyszły spawacz wybiera, w jakiej metodzie spawania chce się specjalizować. Warto mieć na uwadze, że lepiej płatne metody pracy wiążą się również z większą trudnością, precyzją i odpowiedzialnością.

Zobacz także

Jak możemy Ci pomóc?

Chcesz dowiedzieć się więcej?
Skontaktuj się z nami

Zapytania ofertowe:

kontakt@saleshr.pl

Telefon dla pracodawców:

+48 737 176 317

Napisz do nas

Pełna treść zgody.
Wyrażam dobrowolną zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez PRIORITY SALE ul. Kazimierza Odnowiciela 14, 31-481 Kraków NIP: 7342730461 (Administrator danych), w celu marketingu bezpośredniego dotyczącego własnych usług i produktów. Obowiązek informacyjny zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO) z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016): informacje o przetwarzaniu przez nas danych, jak również o prawach osób, których dane dotyczą znajdują się w naszej Polityce Prywatności.