W wyniku pandemii Covid-19 wiele branż znalazło się w dużym kryzysie. Hotele, restauracje, punkty usługowe, firmy transportowe czy eventowe musiały zawiesić swoją działalność i zmniejszyć liczbę zatrudnionych. Co mają zrobić ci, którzy z dnia na dzień stracili pracę? Jak znaleźć pracę w dobie kryzysu? Oto kilka praktycznych wskazówek.

Gdzie szukać pracy w czasach koronawirusa?

Uniwersalna zasada mówi, że każdy kryzys może być też szansą. W obecnej sytuacji widać to jak w soczewce: gdy wspomniane wyżej branże tracą, inne mocno rosną w siłę. Taką szansę dostają również pracownicy. Znajomość języków obcych i doświadczenie w obsłudze klienta to kluczowe umiejętności, które cenione są zarówno w dotkniętej obecnie kryzysem branży turystycznej, jak i w sektorze BPO/SSC (obsługa światowych korporacji w zakresie księgowości, logistyki czy kontaktu z klientem). Rozpoczęcie kariery w tej branży bardzo często nie wymaga od kandydatów dodatkowych kwalifikacji poza lingwistycznymi. Zatem jeśli poszukujący pracy jest w stanie szybko się przekwalifikować i wejść w nowe zadania, nie powinien mieć dużych problemów ze znalezieniem zatrudnienia.

Gdzie jeszcze szukać pracy? Z racji zmiany zachowań konsumenckich, nie brakuje ofert rekrutacyjnych publikowanych przez firmy logistyczne, ecommerce, spożywcze, farmaceutyczne. Warto sprawdzić stawiane w nich wymagania wobec kandydatów. Może się okazać, że stanowiska juniorskie nie wymagają specjalistycznej wiedzy lecz ogólnych kompetencji, które szukający pracy mógł nabyć w innym zawodzie.

Jak znaleźć pracę pomimo kryzysu?

  1. Poproś o pomoc szefa

Jeżeli wiesz, że w wyniku kryzysu, za chwilę możesz stracić pracę, zapytaj swojego szefa, czy może Ci pomóc znaleźć nową. Być może uzyskasz cenne wskazówki, jak znaleźć pracę w innej branży, kontakt do firmy szukającej nowych pracowników lub dostaniesz możliwość wzięcia udziału w szkoleniu, dzięki któremu zwiększysz swoje szanse na rynku pracy.

  1. Powiedz znajomym, że szukasz pracy

Bardzo dobrym sposobem na poradzenie sobie z trudną sytuacją zawodową jest pozyskanie rekomendacji. Wykorzystaj sieć kontaktów, którą budowałaś/eś do tej pory i poproś znajomych o polecenia oraz sugestie, gdzie szukać pracy.

  1. Odśwież dokumenty aplikacyjne

Postaraj się, aby CV stanowiło dla rekrutera rzetelne źródło informacji o Tobie, Twoich dokonaniach, umiejętnościach i motywacjach.

  1. Zaprzęgnij do pracy media społecznościowe

Aktywnie działaj w mediach społecznościowych o profilu biznesowym. To dla Ciebie szansa dotarcia do szerokiego grona odbiorców, w tym rekruterów. Udzielaj się w dyskusjach, komentuj posty, bądź aktywny! Prezentuj swoją wiedzę i doświadczenie. Publikuj treści zachęcające do dyskusji i przekazujące wiedzę.

  1. Sięgnij po nowe umiejętności

Doskonalenie języka obcego, pogłębienie wiedzy z wybranej dziedziny, odbycie kursu internetowego pozwalającego zdobyć nowe umiejętności – teraz jest doskonały czas na rozwój. To inwestycja, która z pewnością się opłaci!

  1. Jak znaleźć pracę? Otwórz się na zmiany!

Znalezienie pracy w czasach w czasach kryzysu, gdy całe sektory gospodarki zmagają się z nim, będzie wymagało od kandydatów dużej kreatywności i otwartości na zmianę. Zatrudnienia należy szukać bowiem również w innych zawodach. Dobrze przyjrzyj się swojemu profilowi zawodowemu, umiejętnościom, doświadczeniu, a także predyspozycjom i talentom. Bardzo możliwe, że będziesz mógł je wykorzystać w innym zawodzie. To znakomita szansa na rozwój!

 

Pracę wciąż można znaleźć, pomimo kryzysu. Wyznacz sobie dobry plan , uzbrój się w cierpliwość, samozaparcie i poproś ludzi z otoczenia o rekomendacje. Będzie dobrze!

Zobacz także

Jak możemy Ci pomóc?

Chcesz dowiedzieć się więcej?
Skontaktuj się z nami

Zapytania ofertowe:

kontakt@saleshr.pl

Telefon dla pracodawców:

+48 737 176 317

Napisz do nas

Pełna treść zgody.
Wyrażam dobrowolną zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez PRIORITY SALE ul. Kazimierza Odnowiciela 14, 31-481 Kraków NIP: 7342730461 (Administrator danych), w celu marketingu bezpośredniego dotyczącego własnych usług i produktów. Obowiązek informacyjny zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO) z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016): informacje o przetwarzaniu przez nas danych, jak również o prawach osób, których dane dotyczą znajdują się w naszej Polityce Prywatności.