Na rynku pracy obserwujemy ciągły wzrost zapotrzebowania na wysoko wykwalifikowanych specjalistów. Trend ten ma przełożenie na sposób prowadzonych rekrutacji: coraz trudniej pozyskać do firmy eksperta bez wsparcia profesjonalnej agencji. Dowiedz się, czym się zajmuje firma headhunterska i czy warto nawiązać z nią współpracę.

Kim jest headhunter?

Headhunterzy to najlepsi specjaliści w branży rekrutacyjnej. Ich zadaniem jest znaleźć odpowiednie osoby na kluczowe stanowiska w firmach: managerów wysokiego szczebla , ekspertów. Dotarcie oraz nawiązanie obiecującej relacji z takimi specjalistami jest dużym wyzwaniem, gdyż  najczęściej są to pracownicy zatrudnieni w wiodących przedsiębiorstwach, nie myślący o zmianie miejsca pracy.

Dlatego „łowca głów” powinien posiadać duże doświadczenie i wiedzę biznesową. Bez tych kompetencji nie byłaby w stanie wyszukać ludzi o odpowiednich kwalifikacjach dla swoich klientów. Firma headhunterska zatrudnia wyłącznie takich pracowników, którzy umieją dobrze zrozumieć oczekiwania potencjalnych kandydatów i skutecznie sprawdzić ich umiejętności. Headhunter powinien również mieć wiedzę z zakresu nauk psychologicznych oraz socjologicznych. To pomoże mu w przekonaniu specjalisty, aby zatrudnił się u konkretnego pracodawcy.

Gdzie firma headhunterska poszukuje specjalistów?

Agencje headhunterskie bardzo często korzystają z serwisów społecznościowych, takich jak: LinkedIn czy GoldenLine. Jednak najcenniejszym źródłem kontaktów są znajomości wypracowane podczas spotkań branżowych i networkingowych. Dzięki nim, headhunter dysponuje szerokim wachlarzem możliwości i dużym potencjałem do zbudowania owocnej relacji z kandydatem.

Kiedy zdecydować się na współpracę z firmą headhunterską?

Od dłuższego czasu poszukujesz specjalisty, bez zadowalającego rezultatu? To znak, że potrzebujesz wsparcia firmy zewnętrznej w obszarze rekrutacji. Jakie jeszcze inne sytuacje będą sygnałem, że nawiązanie współpracy z agencją headhunterską będzie najlepszym rozwiązaniem?

  • Zaobserwowałeś/zaobserwowałaś w swoim zespole lukę: potrzebny Ci manager, który swoją charyzmą oraz bogatym doświadczeniem wniesie do firmy nową energię i poukłada pracę całej załogi.
  • Chcesz zapełnić wakat na stanowisku eksperckim i wiesz, że na rynku nie ma wielu ludzi o takich kwalifikacjach.
  • Wiesz, że największym kapitałem firmy są ludzie w niej pracujący, dlatego chcesz zainwestować w nowe stanowisko sprzedażowe. Dzięki zdolnemu handlowcy planujesz powiększyć portfel klientów, zawalczyć o lepszą pozycję na rynku.
  • Zawiodłeś/zawiodłaś się na poprzedniej rekrutacji: przyjęty pracownik nie spełnia Twoich oczekiwań lub po krótkim czasie zrezygnował z pracy. Potrzebujesz gwarancji, że sytuacja się nie powtórzy.
  • Szukasz wysoko wyspecjalizowanego pracownika, ale nie wiesz, jak skutecznie zweryfikować jego kompetencje i umiejętności.

Zatrudnienie firmy headhunterskiej pozwoli Ci uniknąć w przyszłości powyższych sytuacji, zaoszczędzić sporo czasu i zbudować przewagę konkurencyjną dzięki zatrudnieniu najlepszych specjalistów na rynku.

Czy warto skorzystać z usług agencji headhunterskiej?

Potraktuj współpracę z headhunterem jako inwestycję w rozwój biznesu i własny spokój. Rekrutacje podejmowane przez pracodawców niemal zawsze są źródłem nieprzewidzianych kosztów. Tymczasem zatrudniając agencję dostajesz gwarancję zamknięcia całego procesu w niedługim czasie i w ustalonym wcześniej budżecie.

Nasze doświadczenia pokazują, że bardzo często starannie wyselekcjonowani kandydaci stają się dla firmy motorem napędowym całego biznesu. Ich talent i wysokie kompetencje umożliwiają rozwój całego zespołu oraz prowadzonych przez niego projektów.

Na pewno plusem takiej współpracy jest również fakt, że cały proces rekrutacji spoczywa na barkach agencji. Nie musisz samodzielnie publikować ogłoszeń, sprawdzać, czy osoby, które zgłosiły się na rozmowę rekrutacyjną, rzeczywiście mają takie kwalifikacje, jakie wymieniły w CV. Headhunterzy dotrą do kandydatów i zweryfikują go za Ciebie.

Pomoc firmy headhunterskiej to także spora oszczędność czasu i nerwów. Czasami również pieniędzy, ponieważ zatrudnienie u siebie osoby, która nie ma odpowiednich umiejętności, może Cię dużo kosztować. A właściwie popełnione przez nią błędy.

Podsumowanie

Coraz więcej firm decyduje się zlecić rekrutację na zewnątrz, ponieważ znalezienie dobrego pracownika jest w obecnych czasach sporym wyzwaniem. Jeżeli planujesz zapełnić wakat na stanowisku eksperckim lub szukasz managera wysokiego szczebla, powinieneś zwrócić się do firmy headhunterskiej, poszukującej pracowników metodą executive search. Dzięki temu zyskasz dostęp do najlepszych specjalistów na rynku.

 

Artykuły, które mogą Cię zainteresować:

Dobre praktyki w rekrutacji – o czym warto pamiętać?
5 oznak, że potrzebujesz agencji rekrutacyjnej

Zobacz także

Jak możemy Ci pomóc?

Chcesz dowiedzieć się więcej?
Skontaktuj się z nami

Zapytania ofertowe:

kontakt@saleshr.pl

Telefon dla pracodawców:

+48 737 176 317

Napisz do nas

Pełna treść zgody.
Wyrażam dobrowolną zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez PRIORITY SALE ul. Kazimierza Odnowiciela 14, 31-481 Kraków NIP: 7342730461 (Administrator danych), w celu marketingu bezpośredniego dotyczącego własnych usług i produktów. Obowiązek informacyjny zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO) z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016): informacje o przetwarzaniu przez nas danych, jak również o prawach osób, których dane dotyczą znajdują się w naszej Polityce Prywatności.