Zamieszczanie ogłoszeń czy korzystanie z własnej bazy kandydatów już dawno przestało wystarczać, aby rekrutacja przynosiła odpowiednie efekty. Dlatego agencje doradztwa personalnego stosują różne metody pozyskiwania kandydatów, korzystając nie tylko z doświadczenia, nowych technologii, ale i rozległej sieci kontaktów. W tym artykule przyjrzymy się jednej z najbardziej wymagających metod rekrutacji – Executive Search.

Co to jest Executive Search?

Executive Search to proces bezpośrednich poszukiwań, weryfikacji kandydatów i doradztwa, który ma na celu pozyskanie pracowników na najwyższe stanowiska managerskie i eksperckie. Specyfika tego zadania bardzo często wymaga od rekruterów dotarcia do osób, które z sukcesem rozwijają swoje kariery i nie poszukują aktywnie pracy. Dlatego też pracownicy firmy headhunterskiej muszą wykazać się dużą odpowiedzialnością i dyskrecją, aby zapewnić odpowiedni komfort prowadzenia rozmów zainteresowanym stronom.
Z uwagi na konieczność weryfikacji kompetencji osób na wysokich stanowiskach i złożoność całego projektu, usługa Executive Search prowadzona jest przez najbardziej doświadczonych konsultantów. Należy również zwrócić uwagę, że sukcesy na tym polu będą odnosić tylko te firmy rekrutacyjne, które mogą pochwalić się dobrymi relacjami w środowisku kadry zarządzającej oraz rozbudowanym warsztatem networkingowym.

Różnica między Executive Search a Direct Search

Bardzo często mylnie traktuje się Executive Search i Direct Search (headhunting) jako pojęcia tożsame. Tymczasem Executive Search jest odmianą headhuntingu (rekrutacji bezpośredniej), której celem jest dotarcie i pozyskanie największych talentów na rynku, pracowników, których kompetencje mogą przesądzić o realizacji kluczowych celów dla organizacji. Direct Search stosuje się również do rekrutacji specjalistów i managerów niższego szczebla. Obie metody są niezwykle czasochłonne, nie znajdą zastosowania w rekrutacjach wolumenowych i na stanowiska o dużym potencjale rynku kandydatów.

Dla kogo usługa Executive Search?

Zlecenie usługi Executive Search agencji headhunterskiej będzie idealnym rozwiązaniem, gdy:

  • Chcesz uniknąć kosztów nietrafionej rekrutacji. Zdajesz sobie sprawę, że wdrożenie nowego pracownika pochłania sporo zasobów firmy. Potrzebujesz skorzystać z doświadczenia profesjonalistów, którzy pozyskają dla Ciebie kandydata dopasowanego do Twoich wymagań i kultury organizacyjnej.
  • Szukasz do swojego zespołu wybitnego talentu – pracownika o rzadkich kwalifikacjach, doświadczonego w branży.
  • Chcesz rozwijać swój biznes i jednocześnie masz świadomość, że to odpowiednio dobrani ludzie przesądzą o sukcesie tego przedsięwzięcia.
  • Prowadzone przez Ciebie rekrutacje nie przyniosły oczekiwanych efektów, zabierając sporo czasu i pieniędzy. Wolisz powierzyć zadanie specjalistycznej agencji, która w szybkim czasie dostarczy Ci wysokiej jakości kandydatów.

Zaproszenie do współpracy z Sales HR

Jako agencja doradztwa personalnego posiadamy obszerne doświadczenie w prowadzeniu projektów headhuntingowych. Dla naszych Klientów pozyskaliśmy najlepszych pracowników, którzy w znacznym stopniu przyczynili się do wzrostu konkurencyjności organizacji, służąc im swoim doświadczeniem, talentem i wiedzą.
Naszą codziennością jest docieranie do pasywnych kandydatów i mierzenie się z wyzwaniem przekonania ich do zmiany miejsca pracy, zainteresowania ofertą. To zadania niezwykle wymagające, które jednak przynoszą dużą satysfakcję dla trzech stron – wybranego i zatrudnionego pracownika, pracodawcy, czyli naszego Klienta i dla nas, jako spiritus movens całego przedsięwzięcia.