Obsługa komputera jest niezbędną umiejętnością na współczesnym rynku pracy. Informatyzacja pomaga firmom zoptymalizować swoje procesy , a zatrudnionym – zwiększyć wydajność pracy.  Zasadnym zatem wydaje się wpisanie tej umiejętności do życiorysu zawodowego w każdym przypadku. Przeczytaj ten poradnik i dowiedz się, jak opisać obsługę komputera w CV i wystrzec się najczęstszych błędów.

#1 Odpowiednie umiejscowienie. Umiejętności w cv: obsługa komputera

Na pewno wiesz, że  pierwszą zasadą, którą należy wziąć pod uwagę tworząc swój życiorys, jest stworzenie odpowiedniej struktury treści. Informacje w CV dzielimy na sekcje, takie jak: podsumowanie zawodowe, doświadczenie, umiejętności, zainteresowania.

Może Cię zainteresować: Jak napisać CV w 2021 roku? Porady eksperta

Akapit z umiejętnościami jest najlepszym miejscem, by umieścić w nim informacje o Twoich kompetencjach dotyczących obsługi komputera. Jeżeli brałeś/brałaś udział w jakichś szkoleniach informatycznych, koniecznie wspomnij o nich w sekcji Kursy i szkolenia. Każdy certyfikat bądź zaświadczenie po ukończeniu nauki będzie Twoim dodatkowym atutem. Napisz o nich w CV, a wydrukowany dokument przynieś na rozmowę kwalifikacyjną.

#2 Znajomość obsługi komputera cv – jakie programy?

Precyzja w opisywaniu swoich dokonań i kompetencji w CV jest niezwykle istotna. Bez niej, Twój życiorys zawodowy może okazać się dla rekrutera bezwartościowy. W sformułowaniu „Jestem kreatywna”, „Do moich obowiązków należała obsługa klientów” czy „Umiejętności komputerowe” w CV może kryć się wiele i nic. Osoba czytająca taki dokument pewnie odłoży go na stos wielu podobnych aplikacji, a następnie przekieruje uwagę na życiorysy opisane bardziej konkretnie.

Dlatego opisując swoje kompetencje dotyczące obsługi komputera wymień programy, którymi się posługujesz. Znasz podstawowy pakiet Microsoft Office? Koniecznie wymień poszczególne aplikacje, z którymi dobrze sobie radzisz (np. Microsoft Word, Microsoft Excel, Microsoft Power Point). Miałeś/miałaś do czynienia z obróbką zdjęć w Photoshopie? To cenna umiejętność, zwłaszcza, gdy rekrutujesz się do działu marketingu lub PR.
Pamiętaj, aby wymienić różne programy, nawet jeśli ich funkcja jest bardzo podobna. Pamiętaj jednak, aby głównie skupić się na tych obszarach, o których jest wzmianka w ogłoszeniu rekrutacyjnym.

#3 Obsługa komputera cv – jaki poziom?

Lista programów, które umiesz obsługiwać, nie wystarczy rekruterowi do stworzenia sobie pełnego obrazu Twoich umiejętności. Potrzebna będzie jeszcze informacja o stopniu opanowania poszczególnych aplikacji. Tutaj możesz posłużyć się metodą graficzną – przypisaniem danej ilości pełnych i pustych gwiazdek bądź kropek (np. 4 granatowe kropki i jedna szara). Innym sposobem będzie nieco prostsza metoda – określ, czy Twoje kompetencje związane z programem są na poziomie podstawowym, średnim czy zaawansowanym.

Jednak prawdopodobnie najlepszym rozwiązaniem z punktu widzenia rekrutera jest metoda opisowa. Chodzi tu o wskazanie konkretnych efektów, czynności, jakie możesz stworzyć w danym programie. Oto kilka przykładów:

  • MS Power Point – tworzenie angażujących prezentacji;
  • MS Word – profesjonalna edycja tekstu;
  • MS Excel – znajomość tabel przestawnych, tworzenie i zarządzanie makrami;
  • Canva – tworzenie grafik do social mediów;
  • WordPress – umiejętność zarządzania treścią;
  • Access – umiejętność tworzenia i zarządzania bazami danych;
  • Trello – umiejętność organizacji pracy grupowej;

Podsumowanie

Opisując swoje umiejętności związane z obsługą programów komputerowych kieruj się zasadą precyzji i uczciwości. Każdą kompetencję opisz w taki sposób, aby rekruter nie miał wątpliwości, co będziesz mógł dzięki niej stworzyć. Bądź przy tym szczery. Sugeruj się nie tylko tym, co kiedyś robiłeś/robiłaś i w jakim programie, ale w jakim stopniu dziś umiałbyś/umiałabyś to wykorzystać.

Zobacz także

Jak możemy Ci pomóc?

Chcesz dowiedzieć się więcej?
Skontaktuj się z nami

Zapytania ofertowe:

kontakt@saleshr.pl

Telefon dla pracodawców:

+48 737 176 317

Napisz do nas

Pełna treść zgody.
Wyrażam dobrowolną zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez PRIORITY SALE ul. Kazimierza Odnowiciela 14, 31-481 Kraków NIP: 7342730461 (Administrator danych), w celu marketingu bezpośredniego dotyczącego własnych usług i produktów. Obowiązek informacyjny zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO) z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016): informacje o przetwarzaniu przez nas danych, jak również o prawach osób, których dane dotyczą znajdują się w naszej Polityce Prywatności.