Coraz popularniejszą praktyką wśród kandydatów staje się wpisywanie swoich top 5 talentów według Gallupa do CV. Umożliwia to rekruterowi szybsze i pełniejsze poznanie potencjalnego pracownika już na etapie selekcji. Jednak badanie Gallupa warto wykonać nie tylko w ramach staranie się o nową pracę – to narzędzie jest wartościową pomocą w pracy rozwojowej, w osiąganiu zawodowych i osobistych celów. Dowiedz się, co to jest test Gallupa oraz jak i dlaczego warto go zrobić.

Test Gallupa – poznaj swoje naturalne talenty

Test Gallupa (ang. Gallup StrengthsFinder lub CliftonStrengths) to test psychometryczny, który ma na celu określenie indywidualnych, mocnych stron danej osoby. Badanie zostało opracowane przez Donalda O. Cliftona i jego zespół z Instytutu Gallupa w latach 90. XX wieku, jako efekt wieloletnich badań prowadzonych zgodnie z najwyższymi standardami naukowymi. W efekcie skonstruowano obiektywne, rzetelne narzędzie badawcze, uznawane na całym świecie.

Warto tutaj doprecyzować, że według instytutu Gallupa talent to naturalnie powtarzający się wzorzec myślenia, odczuwania, czy zachowania, który może być produktywnie wykorzystany. Jeśli dana osoba świadomie z niego korzysta, wzmacnia swoje talenty poprzez zdobywanie doświadczenia, wiedzy i umiejętności, po pewnym czasie przerodzą się one w mocną stronę.

Test składa się z 177 pytań dotyczących preferencji, postaw i zachowań, a rezultat prezentowany jest w postaci listy 5 lub 34 talentów, które charakteryzują daną osobę. Wśród nich mogą znaleźć się np. umiejętności interpersonalne, myślenie strategiczne, osiąganie celów. W badaniu nie znajdziesz pytań z obszaru wiedzy specjalistycznej czy twardych kompetencji. Badanie talentów Gallupa sonduje naturalne predyspozycje i wrodzone uzdolnienia.

Kiedy zrobienie testu Gallupa będzie najlepszym rozwiązaniem?

 • Skończyłaś/skończyłeś szkołę lub studia i brak Ci pewności związanej z wyborem ścieżki zawodowej.
 • Czujesz, że w obecnej pracy nie wykorzystujesz swojego potencjału, realizacja powierzonych Ci zadań nie przynosi Ci satysfakcji.
 • Jesteś na urlopie macierzyńskim i wizja powrotu do starej pracy napawa Cię ogromną niechęcią. Być może jest wręcz odwrotnie – urlop macierzyński chcesz wykorzystać również na szukanie dla siebie nowych perspektyw.
 • Szukasz nowej pracy, lecz nie widzisz dla siebie miejsca w firmach z ogłoszeń rekrutacyjnych.
 • Myślisz o założeniu własnego biznesu.
 • Często czujesz się niedostatecznie dobra w tym, co robisz. Nie wiesz, co jest Twoją supermocą, która w życiu zawodowym i prywatnym mogłaby przełożyć się na satysfakcjonujące wyniki.

Gdzie można wykonać test Gallupa po polsku?

Test Gallupa jest badaniem online, do którego dostęp można wykupić na oficjalnej stronie Instytutu Gallupa w zakładce CliftonStrenghts/Products/Assesments. Cena testu zależna jest od wybranego wariantu:

 • Top 5 talentów (umożliwia poznanie swoich 5 dominujących talentów) to koszt 105 zł
 • 34 talenty (pełny profil wszystkich 34 talentów, ustawionych w kolejności na podstawie ich natężenia) to koszt 315 zł.

Po opłaceniu dostępu, wyświetli się przycisk z linkiem do badania. Co istotne, można go wykonać po polsku, dzięki wybraniu tej opcji z rozwijalnej listy, jeszcze przed rozpoczęciem testu.

Wybranie języka ojczystego jest rozwiązaniem rekomendowanym przez Instytut Gallupa, nawet jeśli doskonale posługujesz się językiem angielskim.

Talenty Gallupa – dlaczego warto wykonać test?

Test Gallup’a może przynieść wiele korzyści dla każdego, kto zdecyduje się na wzięcie udziału w badaniu:

 • Poznanie swoich mocnych stron może być szczególnie przydatne przy wyborze odpowiedniej ścieżki kariery, zarządzaniu swoim czasem i zasobami, czy też w relacjach z innymi ludźmi.
 • Zwiększenie samoświadomości – dla osób chcących znaleźć obszary, w których mogłyby odnieść sukces, test Gallupa będzie doskonałą pomocą.
 • Poprawa motywacji i zaangażowania – działanie w obszarach swoich mocnych stron może prowadzić do większej satysfakcji z pracy i zwiększonej motywacji, co przekłada się na lepsze wyniki i osiągnięcia.
 • Zwiększenie efektywności – opieranie swoich działań o mocne strony pozwala efektywniej wykorzystać czas i zasoby oraz osiągać lepsze wyniki w pracy oraz życiu prywatnym.
 • Lepsze relacje interpersonalne – zrozumienie swoich naturalnych talentów i preferencji może pomóc w rozumieniu innych ludzi oraz budowaniu lepszych relacji z bliskimi, współpracownikami, klientami.

Podsumowanie

Test Gallup’a to rzetelne narzędzie badawcze umożliwiające identyfikacje naturalnych talentów. Analiza wyników badania stanowić może przydatne narzędzie w pracy nad rozwojem osobistym, zwiększeniu efektywności, poprawie relacji interpersonalnych i wyborze odpowiedniej ścieżki kariery.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować:

Umiejętności interpersonalne – czym są i jak rozwijać swoje zdolności?
Kompetencje miękkie i twarde w cv

Zobacz także

Jak możemy Ci pomóc?

Chcesz dowiedzieć się więcej?
Skontaktuj się z nami

Zapytania ofertowe:

kontakt@saleshr.pl

Telefon dla pracodawców:

+48 737 176 317

Napisz do nas

Pełna treść zgody.
Wyrażam dobrowolną zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez PRIORITY SALE ul. Kazimierza Odnowiciela 14, 31-481 Kraków NIP: 7342730461 (Administrator danych), w celu marketingu bezpośredniego dotyczącego własnych usług i produktów. Obowiązek informacyjny zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO) z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016): informacje o przetwarzaniu przez nas danych, jak również o prawach osób, których dane dotyczą znajdują się w naszej Polityce Prywatności.