Pozyskanie utalentowanych pracowników to inwestycja, która się opłaci. Wszak ludzie są tym czynnikiem, który najczęściej decyduje o powodzeniu organizacji i pozwala wyprzedzić konkurencję. Jeśli poszukasz sposobu na skuteczną i szybką rekrutację, z pewnością spotkałeś się z terminem RPO (ang. Recruitment Process Outsourcing), czyli outsourcing procesów rekrutacji. W tym artykule omówimy najważniejsze aspekty tej usługi, być może rozwiewając Twoje wątpliwości.

Czym jest outsourcing procesu rekrutacji?

Outsourcing procesów rekrutacji to kompleksowe zarządzanie przez agencję doradztwa personalnego procesem pozyskiwania i zatrudniania pracowników dla pracodawcy. Agencja reprezentuje i buduje jego markę na rynku pracy. Zazwyczaj firmy wykorzystują tę strategię, gdy planują zatrudnienie całych zespołów, przenoszą procesy z innych krajów lub po prostu dynamicznie zwiększają zatrudnienie. Jednak równie dobrze outsourcing procesów rekrutacji znajdzie zastosowanie w regularnych rekrutacjach, nie wolumenowych.

Dla kogo outsourcing procesu rekrutacji będzie dobrym rozwiązaniem?

Bardzo często klientami agencji rekrutacyjnych zostają korporacje, które w skali roku rekrutują co najmniej kilkudziesięciu pracowników. Jednak outsourcing procesów rekrutacji stanowi świetne rozwiązanie również dla mniejszych organizacji. Jest to tym bardziej uzasadnione, że zatrudnieni w nich pracownicy mają stosunkowo szeroki zakres odpowiedzialności i obowiązków, a tym samym znaczny wpływ na biznesowy sukces przedsiębiorstwa. Dlatego zrekrutowanie idealnego kandydata jest tak istotne. Warto zlecić to zadanie agencji, która dysponuje sprawdzonymi narzędziami i źródłami pozyskiwania wykwalifikowanych pracowników.

Zalety zlecenia rekrutacji „na zewnętrz”

Dlaczego warto zdecydować się na outsourcing procesu rekrutacji? Oto kilka argumentów:

 • Uzupełnienie działań wewnętrznego działu HR
  Agencja rekrutacyjna zatrudniona przez firmę nie stanowi konkurencji dla wewnętrznego działu HR, lecz jest jego dogodnym uzupełnieniem, pozytywnie wpływając na efektywność procesów w przedsiębiorstwie.
  Outsourcing procesów rekrutacji odciąża dział kadr umożliwiając mu skoncentrowanie wysiłków na zadaniach priorytetowych z punktu widzenia organizacji, takich jak szkolenia, motywowanie, rozwój itp.. Natomiast czasochłonna praca związana z selekcją i rekrutacją pracowników zostaje oddelegowana do wyspecjalizowanej agencji.
 • Kontrola nad procesami i kosztami
  Zanim podpiszesz umowę z agencją, uzyskasz dokładne informacje o koszcie całego procesu rekrutacji. W przypadku pozyskiwania pracowników bezpośrednio przez pracodawcę, koszty bardzo często przekraczają wcześniej zaplanowany budżet.
  Outsourcing procesu rekrutacji to również gwarancja kontroli nad całym procesem. Agencja dostarcza zleceniodawcy cząstkowe i końcowe raporty, umożliwiające podejmowanie szybkich i trafnych decyzji.
 • Dobre dopasowanie pracownika zmniejsza rotację w organizacji
  Agencja rekrutacyjna dysponuje specjalistycznymi narzędziami, doświadczeniem i siatką kontaktów, które pozwalają jej dotrzeć do największych talentów. Ponadto, proces pozyskiwania kandydata poprzedzony jest wnikliwą analizą wymagań i kultury organizacyjnej firmy. Dzięki temu do zleceniodawcy trafiają aplikacje osób idealnie dopasowanych do profilu stanowiska. To sprawia, że spada współczynnik rotacji pracowników w firmie.

Podsumowanie

Outsourcing procesu rekrutacji może mieć zastosowanie zarówno w przypadku rekrutacji wolumenowych, jak i regularnych, wewnętrznych zatrudnieni w firmie. Skorzystanie z usług profesjonalnej agencji daje gwarancję kontroli nad kosztami, czasem realizacji projektów rekrutacyjnych, a także efektem – do firmy trafiają wyspecjalizowani, idealnie dobrani pracownicy.

Artykuły, które mogą Cię zainteresować:

Executive search – co to jest i kiedy warto skorzystać z tej usługi?
4 sposoby na przyspieszenie procesu rekrutacji oraz selekcji

Zobacz także

Jak możemy Ci pomóc?

Chcesz dowiedzieć się więcej?
Skontaktuj się z nami

Zapytania ofertowe:

kontakt@saleshr.pl

Telefon dla pracodawców:

+48 737 176 317

Napisz do nas

Pełna treść zgody.
Wyrażam dobrowolną zgodę na przetwarzanie moich danych osobowych przez PRIORITY SALE ul. Kazimierza Odnowiciela 14, 31-481 Kraków NIP: 7342730461 (Administrator danych), w celu marketingu bezpośredniego dotyczącego własnych usług i produktów. Obowiązek informacyjny zgodnie z art. 13 ogólnego rozporządzenia o ochronie danych osobowych (RODO) z dnia 27 kwietnia 2016 r. (Dz. Urz. UE L 119 z 04.05.2016): informacje o przetwarzaniu przez nas danych, jak również o prawach osób, których dane dotyczą znajdują się w naszej Polityce Prywatności.